ИСТОРИЯ НА СОУ"ХРИСТО СМИРНЕНСКИ"

Историческа справка



През 1818 г.е открито българско училище в зимника на Цени Спасов от гр. Долна Митрополия с преподавател свещеник .По нареждане на турските власти по-късно закрито.Българско училище отново било открито през 1828г.

Помещавало се в зимник. Учител  бил някой си Наум.През 1868г. била построена първата училищна сграда с доброволен труд на населението. За строежа дошли строители от Балкана. Първият учител с третокласно образование бил Сава Николов от гр. Плевен.До 1895г. учениците се обучавали от един учител , който водил четири слети отделения. В обучението му помагали по-големи ученици от четвърто отделение .Книгите се закупували със средства събирани от дарения, изнесени вечеринки  , книги –дарени от учители.За физкултурен салон служел зимника на Георги Лупаров.

По- късно за тази цел били използвани стаи от училището.

През 1895/96г. в Гулянци идват Петър Кръстанов и Пенчо Бакърджиев.

През 1898-99г. в селото идва Мара Жекова със завършено средно образование . По- късно тя се омъжва за Петър Кръстанов  и се установяват в с. Гулянци. През учебната 1912-1913 г.учителският персонал се увеличава на шест души.

През 1920-21г. се откриват и два класа – непълна прогимназия с І и ІІ клас .

Първи учители в новооткритата гимназия са били Георги Войников  от гр. Плевен и Недялка Донева от гр. Велико Търново. На следната 1921-22 г. учителският персонал в селото нараства на 11 души- 7 в първоначалното учелище и 4 в прогимназията. За учители в прогимназията са назначени Драган Грънчаров от село Соволяно-Кюстендилско , редовен прогимназиален учител. За редовни първоначални учители са назначени Опро Опров от

с.Гулянци ,Кунка Гетова от гр.Плевен и Светлана Мирджева от гр.Кукуш.

Учебните занимания продължават да се водят в двете класни стаи и в частни къщи.

През 1930 г. в с. Гулянци е построена нова училищна сграда на 2 етажа и 10 учебни стаи.

През 1931 г. училището  станало основно . То обаче не било достасъчно за 14 паралелки.

Част от учениците продължават обучението си в старата училищна сграда.

Същата година била открита и ученическа трапезария,издържана от наем на училищния салон и представления , изнасяни от учители и ученици.

Построяването на училището било съпроводено с много борби между местните богаташи , които се борели за запазване на своите лични интереси и някои прогресивни хора , като Преслав Каменов – главен учител по това време , Георги Попов –председател на училищното настоятелство , бедните и малоимотни хора.

На едно събрание учителят Преслав Каменов предложил да се разоре целината отсам и оттатък река Вит от малоимотни селяни на исполица  и с получените приходи да се построи ново училище.

Същият  бил подкрепен от тогавашния председател на училищното  настоятелство Георги Попов и цялото учителство . Против предложението се обявили кметът на селото и някои богаташи ,ката Субашелови , Манови , Личеви и други .Те заплашвали Преслав Каменов ,гонели орачите  от нивите .Селяните трябвало да орат нощем.

От засетите рапица , цвекло и царевица за две години  получили 1500 000лева.

През 1923 г.Преслав Каменов отишъл в Министерството на Народната просвета и взел разрешение за строеж на нова училищна сграда . За учебната 1930-31г. училищната сграда била готова за учебни занятия.

Днес сградата напомня  на по-възрастните жители на град Гулянци  за Преслав Каменов и те са му благодарни.

През 1936г.под ръководството на учителя Стойко Тодоров започва издаването на ученически вестник „Дунавскиа песен „

От 1938 г. в селото се открива и допълнително земеделско училище , което просъществувало до 1948г.

До 1941 г. поради липса на достатъчни учебни стаи заниманията се водят с 15 паралелки полудневно .

Направена е постъпка за построяване на нова училищна сграда  , но поради  започналата Втора световна война  всичко остава в застой и чака по- благоприятни времена . През 1948  г. с доброволен труд е построена прогимназия на два етажа и ученически стол.Директорите на двете нови ученически сгради били:

Драган Грънчаров, Стойко Тодоров , Екатерина Бондокова, Петър Нейков и Велко Велков.

До 1958 г.училището няма име . По предложение на учителския  колектив изпълнителния комитет на Селаш народен съвет с.Гулянци взема решение  училището да носи името на поета Христо Смирненски –протокол №17 от 23 септември 1958г.Патронният празник на училището да се чества на 29 септември , рождената дата на Христо Смирненски .През 1971 г.на 24 май е отпразнувана 100 годишнината на основното училище.

С указ на Държавния съвет №1942 , обнародван на 17 септември 1974г. с. Гулянци е обявено за град.

От учебната 1981/82 г.училището се преобразува от Основно в Единно средно политехническо училище (ЕСПУ)

„ Христо Смирненски „.  Същата година са приети първите 6 годишни първокласници  с учителки :Зинка Габърска и Николина Герасимова и първия прием на 9 клас, директор Станислав Косаков и зам.директор Славейко Йорданов.

През учебната 1982-83 г. започват да учат и първите 10 класове .

На 5 август 1982г. е направена първата копка за изграждането на 26 – класно училище .

Новата училищна сграда на СОУ е открита през 1985-86г.Директор е Данаил Георгиев , зам. Директори- Парашкев Георгиев и Валентина Цветанова.

Първият випуск  , завършил пълен курс на обучение – 1-11 клас завършва през 1990 г. Една паралелка – водачи на категория „Т” и „ С” и една икономическа . Класни ръководители са Валентина Николова и Никола Тончев.


Хронология

1818 г. - училището се е намирало в зимника на Цени Спасов от Долна Митрополия

1828 г. - в селото идва първият учител-НАУМ

1868 г. - построена е първата училищна сграда с 2 учебни стаи

До 1895 г. - персоналът се е състоял от един учител, който водел  4 слети паралелки.

1895/96 г. - в Гулянци идват Петър Кръстанов и Пенчо Бакърджиев

1898-99 г. - Учители са: П.Ковачева,Евгения Димитрова, Мара Хаджидимитрова с педагогическо образование и др.

1930 г. - построена е с доброволен труд нова училищна сграда на 2 етажа и 10 учебни стаи

1931 г. - училището става основно и не може да побере 14 паралелки. Преслав Каменов - главен учител, изиграва основна роля за построяването на училището.Бит е много пъти, вследствие на което се разболява от туберкулоза и умира на 28 години.

През 1971 г. е чествана 100 годишнината на училището.

1981 г. училището е обявено за ЕСПУ.

На 5 август 1982 г.  е направена първата копка за изграждане на  26  класното  училище, в което учим и днес.

Историята продължава!

УЧЕНИК НА СЕДМИЦАТА